Цілі уроку:
1) розглянути будову і властивості багатоатомних спиртів, максимально
використовуючи наявні в учнів знання про склад, будову і властивості
одноатомних спиртів, що дозволить закріпити і розширити поняття про
функціональні групи і водневі зв’язки ; 2) показати взаємозв'язок багатоатомних
і одноатомних спиртів; 3 ) вивчити специфічні властивості багатоатомних спиртів.
Обладнання: навчальне електронне видання «Органічна хімія» 10-11
клас, розділ «Поняття про багатоатомні спирти».
Форма проведення уроку:
семінар.
Питання семінару:
(записані на дошці):
1.Будова і фізичні властивості
багатоатомних спиртів.
2.Хімічні властивості
багатоатомних спиртів спільні з одноатомними спиртами.
3.Специфічні властивості
багатоатомних спиртів.
4.Получення і застосування етиленгліколю та гліцерину.
Хід уроку.
1.Вступне слово вчителя: Сьогодні на уроці ми порівняємо
будову та властивості багатоатомних спиртів і одноатомних. Після перегляду диска ви повинні
будете відповісти на запитання, які написані на дошці, написати хімічні
рівняння і розглянути області застосування спиртів. Але перш повторимо, що ви знаєте
про спирти.
2. Опитування класу:
1.Дайте визначення спиртів. Що таке функціональна група? 2.Як класифікують спирти за
кількістю функціональних груп, за характером вуглецю? 3.Чи мають спирти запах, колір? Який у них агрегатний стан? 4.Чому перші представники
спиртів - рідини, а відповідні їм вуглеводні - гази? 5.Які види ізомерів характерні
для спиртів? 6.Перелічіть типи реакцій, які
характерні для одноатомних спиртів. 7. Як можна отримати спирти? 3.Перегляд диску (з записом
специфічних реакцій і способів одержання багатоатомних спиртів). (15 хвилин)
1.Запісати будову етиленгліколю
та гліцерину, розглянути моделі цих молекул.
Ознайомитись з фізичними
властивостями цих спиртів.
2.Демонстрація досвіду: взаємодія спиртів з натрієм і хлороводню (загальні
властивості з одноатомними спиртами).
3. Ознайомитися з реакцією
нітрування гліцерину, показати її практичне застосування (без запису реакцій).
4. Записати специфічні властивості
багатоатомних спиртів (з лугами і
гідроксидом міді (II)).
5-6.Записати рівняння
внутрішньомолекулярної і міжмолекулярної дегідратації спиртів.
7.Розглянути реакції окислення
багатоатомних спиртів і записати тільки продукти повного окислення.
8. Порівняйте тільки що
розглянуті реакції з реакціями деструктивного окислення (без запису реакцій).
9-10. Записати схеми отримання
етиленгліколю та гліцерину.
Питання для обговорення:
1. Чи є етиленгліколь і гліцерин
членами одного гомологічного ряду? Чому? Напишіть по два гомологи
гліцерину і етиленгліколю.
2. Назвіть написані спирти.
3. Охарактеризуйте гліцерин та
етиленгліколь за фізичними властивостями.
4. Напишіть рівняння реакцій
багатоатомних спиртів з натрієм і хлороводнем (загальні властивості з одноатомними спиртами).
5. Скласти реакції гліцерину з
азотною і оцтовою кислотами, а також реакцію гідролізу складного ефіру оцтової
кислоти.
6. Які продукти виходять при
внутрішньомолекулярній дегідратації багатоатомних спиртів?
7. Як відрізнити багатоатомні
спиртів від одноатомних? Розкажіть про якісні реакції багатоатомних
спиртів.
8. Складіть рівняння реакцій
одержання етиленгліколю за схемою записаної раніше в зошиті.
9. З яких речовин можна отримати
гліцерин? Складіть рівняння за схемою,
представленої на диску.
10. Розкажіть про застосування
багатоатомних спиртів у промисловості, побуті, медицині.
Висновок по уроку: Збільшення числа функціональних
груп впливає на хімічні властивості спиртів, що багато в чому пояснюється
впливом гідроксильних груп один на одного.
Оцінюються відповіді учнів,
перевіряються записи в зошиті і записується домашнє завдання.
Деякі файли (розробки уроків, сценаріїв, програми) та інформація, що знаходяться на даному сайті, були знайдені в мережі ІНТЕРНЕТ, що вільно розповсюджуються, надіслані користувачами сайту або знайдені у альтернативних джерелах, також використані власні матеріали. Якщо Ви є правовласником сценарію, розробки уроку, класної години або іншої інформації, прохання негайно повідомити про це адміністратора в цій формі.